Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Peruwiański pies pasterski
Peruwiański pies pasterski – rasa psów należąca do grupy psów pasterskich i zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich.

Rys historyczny
Rasa stosunkowo młoda powstała w na przełomie XIX i XX wieku w Peru. Wielokrotne krzyżowanie ras bojowych z jamnikami zaowocowała stowrzeniem rasy idealnej do pilnowania stad świnek morskich.

Wygląd
Peruwian jest psem niewielkim (35 cm w kłębie i 8 kg samce, 25 cm w kłębie i 7 kg suki), lecz proporconalnie zbudowanym. Masywna klatka piersiowa, średniej długości silne nogi, krótki (ok 10cm) ogon i duże, stawiane uszy. Psy tej rasy charakteryzują się doskonałym słuchem i węchem typowym dla posokowców. Umaszczenie występuje w dwóch odmianach - nizinnej i wysokogórskiej. Peruwian nizinny ma średniej długości czarną sierść z jaśniejszymi plamami na pysku i części biodrowej. Peruwian wysokogórski ma umaszczenie typu kość słoniowa lub sól i pieprz. Występują również mieszanki tych odmian.

Zachowanie i charakter
Peruwiany cechuje wysoki stopień posłuszeństwa oraz zdolność do szybkiego uczenia. Są odważne i lojalne, przywiązane do rodziny, odporne na ekstermalne warunki atmosferyczne. Rasa charakteryzuje się ponadprzeciętną inteligencją i bystrością. Są to również psy wierne i towarzyskie.

Popularność
Peruwiański pies pasterski to w Polsce rasa mało popularna i kosztowna - w kazdym miocie rodzi się 1 lub maksymalnie 2 szczeniaki. Mimo, że są dość popularne w Południowej Ameryce, w Europie nie zarejestrowano żadnej, oficjalnej hodowli.
Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kotawypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Napoleon I bał sie kotów. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
Kot w bucie
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
91 użytkowników online