Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Owczarek portugalski
Owczarek portugalski – jedna z ras psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Poza Portugalią rasa mało znana[1].

Ogólna charakterystyka
Głowa owczarka portugalskiego

Przodkami owczarka portugalskiego były owczarskie psy z okolic gór portugalskich Serra de Aires. Przypuszcza się, że posiada domieszkę krwi owczarka francuskiego długowłosego[2][1].

Psy tej rasy są wykorzystywane jako psy stróżujące stad zwierząt hodowlanych. Silnie przywiązują się do opiekuna i są mu oddane.

Z wyglądu i budowy przypomina owczarka pirenejskiego. Ciemne oczy są przesłonięte brwiami. Włos jest sztywny, a umaszczenie może być brunatnożółte, czarnopłowe, czarne lub wilczaste. Owczarek portugalski ma szeroką głowę, uszy zwisające, wyraźny przełom czołowy.

Charakter i zachowanie
Pies rasy owczarek portugalski jest pełen animuszu, ożywiony, inteligentny, chętny do pracy, bardzo lojalny i przywiązany do "swoich ludzi", opanowany, czujny, łatwo się uczy, ale niekiedy jest uparty i dominujący.

Owczarek portugalski potrzebuje zdecydowanego przewodnika, który go konsekwentnie ułoży. Uczy się szybko i łatwo, ale może okazać upór i skłonność do dominacji. Zazwyczaj wykazuje cierpliwość wobec dzieci, przywiązuje się do swojego terytorium i potrafi to zaznaczyć. Jest nieufny wobec obcych, więc jest doskonałym stróżem. Przyjaźnie nastawiony do innych psów[1].

Przypisy
1. 1,0 1,1 1,2 Bruce Fogle: Wielka encyklopedia : Psy. Warszawa: MUZA SA, 1996. ISBN 83-7079-672-0.
2. Wzorzec FCI nr 93 "Owczarek portugalski".

Bibliografia
* Encyklopedia Larousse "Psy"
Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Gdy kot skacze, poduszeczki znajdujące się na jego łapach działają przy lądowaniu jak amortyzatory. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
czerń i biel
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
10 użytkowników online