Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Owczarek portugalski
Owczarek portugalski – jedna z ras psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Poza Portugalią rasa mało znana[1].

Ogólna charakterystyka
Głowa owczarka portugalskiego

Przodkami owczarka portugalskiego były owczarskie psy z okolic gór portugalskich Serra de Aires. Przypuszcza się, że posiada domieszkę krwi owczarka francuskiego długowłosego[2][1].

Psy tej rasy są wykorzystywane jako psy stróżujące stad zwierząt hodowlanych. Silnie przywiązują się do opiekuna i są mu oddane.

Z wyglądu i budowy przypomina owczarka pirenejskiego. Ciemne oczy są przesłonięte brwiami. Włos jest sztywny, a umaszczenie może być brunatnożółte, czarnopłowe, czarne lub wilczaste. Owczarek portugalski ma szeroką głowę, uszy zwisające, wyraźny przełom czołowy.

Charakter i zachowanie
Pies rasy owczarek portugalski jest pełen animuszu, ożywiony, inteligentny, chętny do pracy, bardzo lojalny i przywiązany do "swoich ludzi", opanowany, czujny, łatwo się uczy, ale niekiedy jest uparty i dominujący.

Owczarek portugalski potrzebuje zdecydowanego przewodnika, który go konsekwentnie ułoży. Uczy się szybko i łatwo, ale może okazać upór i skłonność do dominacji. Zazwyczaj wykazuje cierpliwość wobec dzieci, przywiązuje się do swojego terytorium i potrafi to zaznaczyć. Jest nieufny wobec obcych, więc jest doskonałym stróżem. Przyjaźnie nastawiony do innych psów[1].

Przypisy
1. 1,0 1,1 1,2 Bruce Fogle: Wielka encyklopedia : Psy. Warszawa: MUZA SA, 1996. ISBN 83-7079-672-0.
2. Wzorzec FCI nr 93 "Owczarek portugalski".

Bibliografia
* Encyklopedia Larousse "Psy"
Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Wykastrowane kocury żyją średnio o 3 lata dłużej od niekastrowanych. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
Ależ to piękne!
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
46 użytkowników online