Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Norwich Terrier
Norwich terier – jedna z ras psów, należąca do grupy terierów, znajdująca się w sekcji terierów krótkonożnych.

Krótki rys historyczny
Psy te pochodzą ze regionu nazywanego East Anglia (Wschodnia Anglia) znajdującego się na południu Wielkiej Brytanii, z hrabstwa Norfolk. Norfolk terier wyodrębniono jako oddzielną rasę z norwich terierów w 1963 w Wielkiej Brytanii, a w 1979 w USA.

Użytkowość
Rasa wyhodowana do polowań na szkodniki, szczególnie cenione w walce z gryzoniami.

Temperament
Odważne, zawadiackie, cierpliwe wobec dzieci, bardzo przywiązane do członków rodziny, łagodne, kochające, wierne, radosne.

Budowa
Mały pies o silnym i mocnym układzie kostnym.

Szata i umaszczenie
Rude we wszystkich odcieniach, od czerwonego przez rude z czarnym przesianiem aż po czarne podpalane. W Polsce znajduje się jeden z pięciu obecnie znanych norwiche o umaszczeniu "blue".

Utrzymanie
Wymagana jest regularna pielęgnacja szaty – trymowanie.

Popularność w Polsce
Rasa pojawiła się w Polsce w latach 90. i jak dotąd jest mało popularna – do niedawna rocznie rodziło się około 2-3 miotów. Ostatnio w okolicach Poznania powstał silny ośrodek hodowli norwich i norfolk terierów. Urodził się tam pierwszy w Polsce miot norfolków.

Ciekawostki
Dzięki studentom z Uniwersytetu Cambridge, którym pomagały zwalczać myszy i szczury, zostały rozpropagowane w Wielkiej Brytanii.

Zdrowie
Poważnym problemem zdrowotnym jest rodzaj epilepsji. Obecnie w niektórych krajach próbuje się ograniczyć epilepsję przez eliminowanie z hodowli chorych psów. W Holandii, od pewnego czasu Klub Norwich Terriera prowadzi badania w tym kierunku[1]. W Polsce jedynie psy sprowadzane po 2000 r. pozbawione są tej choroby o genetycznym podłożu.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum




Ciekawostki koty, ciekawostki psy



wypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Koty nie myślą, że są małymi ludźmi. Myślą, że my jesteśmy dużymi kotami.To w wielu przypadkach wpływa na ich zachowanie. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
Ale że co?
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
30 użytkowników online