Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Norwich Terrier
Norwich terier – jedna z ras psów, należąca do grupy terierów, znajdująca się w sekcji terierów krótkonożnych.

Krótki rys historyczny
Psy te pochodzą ze regionu nazywanego East Anglia (Wschodnia Anglia) znajdującego się na południu Wielkiej Brytanii, z hrabstwa Norfolk. Norfolk terier wyodrębniono jako oddzielną rasę z norwich terierów w 1963 w Wielkiej Brytanii, a w 1979 w USA.

Użytkowość
Rasa wyhodowana do polowań na szkodniki, szczególnie cenione w walce z gryzoniami.

Temperament
Odważne, zawadiackie, cierpliwe wobec dzieci, bardzo przywiązane do członków rodziny, łagodne, kochające, wierne, radosne.

Budowa
Mały pies o silnym i mocnym układzie kostnym.

Szata i umaszczenie
Rude we wszystkich odcieniach, od czerwonego przez rude z czarnym przesianiem aż po czarne podpalane. W Polsce znajduje się jeden z pięciu obecnie znanych norwiche o umaszczeniu "blue".

Utrzymanie
Wymagana jest regularna pielęgnacja szaty – trymowanie.

Popularność w Polsce
Rasa pojawiła się w Polsce w latach 90. i jak dotąd jest mało popularna – do niedawna rocznie rodziło się około 2-3 miotów. Ostatnio w okolicach Poznania powstał silny ośrodek hodowli norwich i norfolk terierów. Urodził się tam pierwszy w Polsce miot norfolków.

Ciekawostki
Dzięki studentom z Uniwersytetu Cambridge, którym pomagały zwalczać myszy i szczury, zostały rozpropagowane w Wielkiej Brytanii.

Zdrowie
Poważnym problemem zdrowotnym jest rodzaj epilepsji. Obecnie w niektórych krajach próbuje się ograniczyć epilepsję przez eliminowanie z hodowli chorych psów. W Holandii, od pewnego czasu Klub Norwich Terriera prowadzi badania w tym kierunku[1]. W Polsce jedynie psy sprowadzane po 2000 r. pozbawione są tej choroby o genetycznym podłożu.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Powszechnie uważa się, że koty nie rozróżniają kolorów. Jednak ostatnie badania wykazały, że rozróżniają one na pewno niebieski, zielony i czerwony. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
Zadanie: policz głowy
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
8 użytkowników online