Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Laekenois
Laekenois - jeden z belgijskich psów pasterskich, obok malinoisa, tervuerena i groenendaela, w zależności od narodowego klubu uznawanych za odrębne rasy psów (np. we Francji) lub odmiany w obrębie rasy owczarek belgijski (np. w systematyce ras według FCI[1].), zaliczane do ras pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowane do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Jest jedynym szorstkowłosym belgijskim psem pasterskim. Jako rasa został uznany po raz pierwszy w 1897 roku[2].

Krótki rys historyczny
Rasa powstała w XIII wieku w okolicach Antwerpii, gdzie psy te były wykorzystywane jako obrońcy i pasterze stad. Pilnowały także rozłożonego na polach lnu. Nazwa rasy pochodzi od posiadłości Château de Laeken, gdzie mieszkała uwielbiająca Lackense królowa Henrietta. Rasa została zatwierdzona w Belgii w 1897 roku.

Popularność
W Polsce psy tej rasy są rzadkością i można je spotkać jedynie sporadycznie na wystawach.

Charakter i temperament
Jest to pies rączy, inteligentny, bardzo czujny, uparty i zawzięty. Przy tym wierny i posłuszny. Mniej skłonny do gryzienia niż pozostałe owczarki belgijskie[2]. Chętny do pracy, obdarzony temperamentem, żywy, dominujący. Przywiązuje się do rodziny. W stosunku do innych psów przyjmuje zwykle postawę dominującą, może sprawiać kłopoty w kontaktach z innymi psami. Lubi dzieci, jeśli był wcześnie socjalizowany[2].

Wygląd
Ma gęstą, kędzierzawą sierść, sprawiającą wrażenie "suchej", długości około 6 cm. Umaszczenie jasnopłowe, pszeniczne, płowe do ciemno płowego. Ciemne cieniowanie występuje na pysku i ogonie.

Utrzymanie
Wymaga dużo ruchu.

Przypisy
1. Systematyka ras wg FCI z uwzględnieniem polskiego nazewnictwa ras. (pdf)
2. 2,0 2,1 2,2 Bruce Fogle: Wielka encyklopedia : Psy. Warszawa: MUZA SA, 1996. ISBN 83-7079-672-0.

Bibliografia
* David Alderton "Psy", Wiedza i życie, Warszawa 2006
* Fogle Bruce: Wielka encyklopedia : Psy. Warszawa: MUZA SA, 1996. ISBN 83-7079-672-0.
Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Koty nie lubia krzyków i gwałtownych ruchów, nie powinno się więc wybierać ich na pupili małych dzieci. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
czerń i biel
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
18 użytkowników online