Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Kritikos Lagonikos
Kritikos Lagonikos to jedna z ras psów, należąca do grupy psów w typie pierwotnym. Rasa ta pochodzi z wyspy Kreta w Grecji i jest znana co najmniej od 4000 lat. Jest użytkowana głównie do polowania na zające, w trudnym terenie górzystym Grecji.

Wygląd zewnętrzny
Szczupły ale dobrze umięśniony pies o długich kończynach, z głęboką klatką piersiową i lekko podciągniętym podbrzuszem. Pies podobny w typie zarówno do chartów jak również do ras pierwotnych. Wysokość w kłębie dla psów 52-60 cm, dla suk 50-58 cm. Masa ciała ok.15-25 kg. Sierść bardzo krótka i przylegająca do ciała. Nieco dłuższy włos po bokach szyi, na pośladkach i na ogonie. Maść bardzo urozmaicona, występuje wiele różnych kolorów. Rasę wyróżniają wyjątkowo ruchliwe trójkątne uszy, które mogą być zarówno stojące jak i lekko położne po bokach, oraz zakręcony ogon, który w szybkim ruchu i w czasie odpoczynku staje się wyprostowany.

Psy tej rasy są wyjątkowo zwinne, poruszają się elegancko i płynnie sprężystym kłusem. Posiadają dużą sprawność fizyczną, która objawia się między innymi wyjątkową umiejętnością skakania.

Historia
Istnienie rasy jest udokumentowane w greckiej literaturze i sztuce od co najmniej 4000 lat. Potwierdzeniem zachowania tych psów w prawie niezmienionej postaci od kilku tysiącleci są również badania archeologiczne, które dowodzą długiej historii rasy. Dopiero w okresie rządów tureckich na Krecie liczbebność psów znacznie zmalała, a współczesne przemiany społeczno-ekonomiczne doprowadziły niemal do wyginięcia rasy. Ostatnie dwie dekady XX w. to okres odbudowy populacji oraz działania mające na celu opracowanie wzorca i rejestrację rasy w organizacjach kynologicznych. Obecnie rasa ma status narodowej, rozpoznanej przez grecką organizację kynologiczną The Kennel Club of Greece, zatwierdzonej prowizorycznie przez FCI.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Ludzie, którzy są uczuleni na koty, w rzeczywistości są uczuleni na kocią ślinę lub drobinki naskórka osadzające się na sierści. Jeżeli kot jest często kąpany, alergicy znacznie lepiej znoszą jego obecność. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
Długi czy szeroki?
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
18 użytkowników online