Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
ryfonik belgijski
Gryfonik belgijski – jedna z ras psów należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji małych psów belgijskich. Znajduje się w podsekcji gryfoników. Według klasyfikacji FCI nie podlega próbom pracy.

Pozostałe odmiany tej rasy to:

* gryfonik brabancki o numerze wzorca 82
* gryfonik brukselski o numerze wzorca 80


Wygląd
Budowa

* Krępy pies o kwadratowej, proporcjonalnej, dobrze umięśnionej sylwetce,
* głowa jest okrągła, ozdobiona bródką i wąsami, płaski pysk, duże, czarne oczy, żuchwa jest wysunięta przed górną,
* uszy trójkątne, noszone z przodu czaszki,
* łapy drobne, silne.


Szata i umaszczenie
Umaszczenie czarne, czarne podpalane i czarno-brązowe, inne barwy nie są akceptowane. Gryfonik brukselski różni się od gryfonika belgijskiego umaszczeniem, które jest zawsze rude, rudopłowe lub pszeniczne, z maską czarną lub silnie rozjaśnioną.

Zachowanie i charakter
Wesoły, przyjacielski gryfonik nie lubi samotności. Cechuje się dużą inteligencją, jest łagodny w stosunku do dzieci, nie wykazuje tendencji do agresji czy dominacji. Ponadto nie należy do ras szczekliwych, jest spokojny, ale lubi zabawę.

Zdrowie i pielęgnacja
Gryfoniki są psami odpornymi, rasa nie jest obciążona chorobami genetycznymi. Spotykane są przypadki gryfoników żyjących ok. 15. lat. Jak każdy pies o skróconym pysku nie lubi upałów i może występować związane z tym łzawienie oczu. Konieczna jest staranna pielęgnacja oczu oraz silnie zredukowanej kufy. Wymaga trymowania kilka razy w roku, po tym zabiegu pies nie gubi sierści.

Popularność rasy
Gryfoniki belgijskie nie zyskały dużej popularności. W Polsce występuje kilka osobników tej rasy. Na świecie dość znane są w Rosji, Czechach, Skandynawii oraz Stanach Zjednoczonych.

Obecnie jest kilka hodowli gryfoników w Polsce. Dużą popularność przyniósł rasie film Lepiej być nie może, gdzie obok Jacka Nicholsona jedną z głównych ról zagrał mały gryfonik brukselski.

Ciekawostki
W jednym miocie mogą urodzić się wszystkie odmiany gryfonika: belgijski, brukselski i odmiana gładkowłosa – brabantczyk. Jest to spowodowane tym, iż przy kojarzeniu par miesza się te odmiany.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Napoleon I bał sie kotów. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
3 sny
Polecamy
sklep zoologiczny
Sadurski.com
94 użytkowników online