Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Entlebucher
Entlebucher – jedna z ras psów należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosowatych, psów szwajcarskich pasterskich i ras innych. Zaklasyfikowana do sekcji szwajcarskich psów pasterskich.

Rys historyczny
Pod nazwą Entilbucherhund rasa była znana od 1889, kiedy to Franz Schertenleib postanowił odszukać i hodować te małe psy pasterskie, lecz na początku zaliczano je do psów z Appenzell. W 1913 na wystawie w Lengenthal pojawiły się cztery egzemplarze przedstawione przez profesora Alberta Heima, a na podstawie sędziowskich opisów zostały one wpisane do Szwajcarskiej Księgi Rodowodowej (SHSB) jako czwarta rasa szwajcarskiego psa pasterskiego.
W 1926 roku, z inicjatywy doktora B. Kolbera powstał Szwajcarski Klub Psa Pasterskiego z Entlebuch, a rok później opracowano pierwszy wzorzec rasy.

Wygląd
Głowa entlebuchera

Budowa
Pies średniej wielkości, zwarty, o nieco wydłużonej budowie. Chód entlebuchera jest swobodny i płynny. Kończyny powinny być prowadzone prosto.

Szata
Sierść jest krótka, twarda i błyszcząca, z gęstym podszerstkiem.

Umaszczenie
Tricolor, typowe dla szwajcarskich psów pasterskich, czyli czarne z żółtym lub rudawym podpalaniem nad oczami, na łapach i policzkach, symetryczne białe znaczenia na szyi, piersi i głowie.

Niedopuszczalne
* niebieskie, żółte oczy
* zbyt długa, miękka szata
* maść inna niż tricolor, kolor podstawowy inny niż czarny
* zakręcony ogon

Szczenię entlebuchera

Zachowanie i charakter
Entlebucher jest psem czujnym, inteligentnym, wytrzymałym i przyzwyczajonym do samodzielnej pracy. Dobrze znosi warunki miejskie, jednak potrzebuje dziennie dużo ruchu. Nie ma problemów w kontaktach z dziećmi, ale jest nieufny w stosunku do obcych.

Użytkowość
Entlebucher może być psem stróżującym lub towarzyszącym.

Zdrowie i pielęgnacja
Sierść jest łatwa w pielęgnacji lecz wymaga regularnego szczotkowania. Ze względu na dużą aktywność psów tej rasy istnieje konieczność zaspokojenia tej cechy na wolnym powietrzu.

Ciekawostki
Entlebucher jest najmniejszym ze szwajcarskich psów pasterskich. Ze względu na swoją wielkość i łatwość utrzymywania znajduje coraz więcej zwolenników.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Jeżeli kot bardzo się spieszy, może biec z prędkością około 50 km/h. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
Ale że co?
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
27 użytkowników online