Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Duży gończy gaskoński
Duży gończy gaskoński to francuska rasa długonożnych psów gończych. Według klasyfikacji FCI rasa ta zaliczana jest do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych, a znajduje się w podsekcji dużych psów gończych.

Rys historyczny
Według niektórych autorów kynologicznych (Hauck) przodkiem gończych gaskońskich był angielski southern hound, który był masywnym psem myśliwskim o łaciatym lub dorpiatym umaszczeniu. Rozpowszechniony w średniowieczu przez Anglików na terenie Gaskonii, stał się protoplastą także dla takich ras jak Grand Gascon Saintongeois, czy Ariégois. Zachowane opisy autorstwa hrabiego Couteulx prezentują psy z Gaskonii jako "najlepiej polujące na wilki, o doskonałym węchu, odwadze i wytrwałości, jednak o zbytniej powolności". Podczas Rewolucji francuskiej liczba psów gończych tej mocno spadła, a ponowne odtworzenie hodowli odbyło się dzięki baronowi "de Ruble" z Blanquefort. Do własnej linii gończych gaskońskich baron użył czysto rasowe, zachowane gaskończyki oraz Grand Gascon Saintongeois. Duży gończy gaskoński trafiając do Ameryki miał duży wpływ na powstanie takiej rasy jak coonhound.

Wygląd ogólny
Duży gończy gaskoński cechuje się umaszczeniem dropiatym, jest podpalany biało-płowym dereszem, na głowie widoczna wyrazista strzała.

Zachowanie i charakter
Psy są łagodne, cierpliwe. Mają mało wymagającą, pozbawioną podszerstka okrywę włosową. Jako pies myśliwski-pracujący o silnym instynkcie łowieckim, potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Koty nie myślą, że są małymi ludźmi. Myślą, że my jesteśmy dużymi kotami.To w wielu przypadkach wpływa na ich zachowanie. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
Długi czy szeroki?
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
54 użytkowników online