Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Dog argentyński
Dog argentyński – jedna z ras psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji psów molosowatych w typie dogowatym.

Rys historyczny
Dog argentyński (mastiff argentyński) to jedna z niewielu ras pochodzących z Ameryki Południowej. Pochodzi od mastiffów, od dawnego hiszpańskiego psa bojowego. Rasa ta to rezultat krzyżówek między innymi mastiffa, bulteriera , buldoga angielskiego i boksera (krzyżówka z bokserem złagodziła usposobienie tego psa). Rasa powstała w 1929 r. Stworzył ją Dr. Martinez z Cordoby. Rasa została oficjalnie zarejestrowana w 1973 roku.

Wygląd
Głowa doga argentyńskiego

Szata i umaszczenie
Umaszczenie jest jednolite, całkowicie białe - jedna czarna lub ciemna plama wokół oka jest dopuszczalna, jeśli nie pokrywa więcej niż 10% powierzchni głowy. Włos jednolity, krótki, prosty i gładki w dotyku.

Zachowanie i charakter
Dog argentyński to opanowany, silny pies, mało szczekający. Sprowokowany potrafi walczyć bezkompromisowo. Psy mają problemy z tolerowaniem innych osobników tej samej płci na swoim terytorium. Pies oddany swemu panu, czujny. Psy tej rasy są szybkie i silne, posiadają zdolność szybkiego uczenia się.

Użytkowość
Sprawdza się w polowaniach na dużą zwierzynę. Jest wytrwałym psem dobrze sprawdzającym się w polowaniach na pumy oraz dzikie świnie (Pecari) i do tego używany w swoim rodzimym kraju. Dog argentyński jako jeden z nielicznych psów węszy górnym wiatrem.

Wszechstronność rasy jest wykorzystywana w służbach tj.: policja, straż graniczna. Dogi używane są również do poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami. Rzadziej wykorzystywane jako psy stróżujące.

Zdrowie i pielęgnacja
* Kiedyś przycinało się psom uszy. Obecnie w Polsce jest to zakazane na podstawie art. 27 ustawy o ochronie zwierząt. W Argentynie z kolei do pewnego momentu psa z nieprzyciętymi uszami nie dopuszczano do wystaw.
* Zdarza się głuchota wrodzona u psów tej rasy.
* Ze względu na całkowicie białe umaszczenie tej rasy, czasem zdarzają się skórne uczulenia.

Dog argentyński jest psem aktywnym i wymaga zapewnienia mu dostatecznej ilości zajęć ruchowych. Wymaga szybkiej socjalizacja od wczesnego okresu życia. Lubią zabawy ruchowe zarówno w wodzie jak i na lądzie.

Popularność
W Polsce rasa ta była bardzo rzadko spotykana, od kilku lat zyskała na popularności, między innymi dzięki głównej roli w filmie "Bombon - El Perro".

Prawo
W Polsce dog argentyński został ujęty w wykazie ras psów uznawanych za agresywne.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, koty to zwierzęta towarzyskie. Jeżeli przebywają wśród ludzi, reagują kiedy się do nich mówi i potrafią na swój sposób odpowiadać. Cieszy je towarzystwo człowieka. Kot nie widzi tego, co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem. Dlatego często nie może znaleźć małych kawałeczków (np. jedzenia) na podłodze. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
Długi czy szeroki?
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
13 użytkowników online