Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Dog argentyński
Dog argentyński – jedna z ras psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji psów molosowatych w typie dogowatym.

Rys historyczny
Dog argentyński (mastiff argentyński) to jedna z niewielu ras pochodzących z Ameryki Południowej. Pochodzi od mastiffów, od dawnego hiszpańskiego psa bojowego. Rasa ta to rezultat krzyżówek między innymi mastiffa, bulteriera , buldoga angielskiego i boksera (krzyżówka z bokserem złagodziła usposobienie tego psa). Rasa powstała w 1929 r. Stworzył ją Dr. Martinez z Cordoby. Rasa została oficjalnie zarejestrowana w 1973 roku.

Wygląd
Głowa doga argentyńskiego

Szata i umaszczenie
Umaszczenie jest jednolite, całkowicie białe - jedna czarna lub ciemna plama wokół oka jest dopuszczalna, jeśli nie pokrywa więcej niż 10% powierzchni głowy. Włos jednolity, krótki, prosty i gładki w dotyku.

Zachowanie i charakter
Dog argentyński to opanowany, silny pies, mało szczekający. Sprowokowany potrafi walczyć bezkompromisowo. Psy mają problemy z tolerowaniem innych osobników tej samej płci na swoim terytorium. Pies oddany swemu panu, czujny. Psy tej rasy są szybkie i silne, posiadają zdolność szybkiego uczenia się.

Użytkowość
Sprawdza się w polowaniach na dużą zwierzynę. Jest wytrwałym psem dobrze sprawdzającym się w polowaniach na pumy oraz dzikie świnie (Pecari) i do tego używany w swoim rodzimym kraju. Dog argentyński jako jeden z nielicznych psów węszy górnym wiatrem.

Wszechstronność rasy jest wykorzystywana w służbach tj.: policja, straż graniczna. Dogi używane są również do poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami. Rzadziej wykorzystywane jako psy stróżujące.

Zdrowie i pielęgnacja
* Kiedyś przycinało się psom uszy. Obecnie w Polsce jest to zakazane na podstawie art. 27 ustawy o ochronie zwierząt. W Argentynie z kolei do pewnego momentu psa z nieprzyciętymi uszami nie dopuszczano do wystaw.
* Zdarza się głuchota wrodzona u psów tej rasy.
* Ze względu na całkowicie białe umaszczenie tej rasy, czasem zdarzają się skórne uczulenia.

Dog argentyński jest psem aktywnym i wymaga zapewnienia mu dostatecznej ilości zajęć ruchowych. Wymaga szybkiej socjalizacja od wczesnego okresu życia. Lubią zabawy ruchowe zarówno w wodzie jak i na lądzie.

Popularność
W Polsce rasa ta była bardzo rzadko spotykana, od kilku lat zyskała na popularności, między innymi dzięki głównej roli w filmie "Bombon - El Perro".

Prawo
W Polsce dog argentyński został ujęty w wykazie ras psów uznawanych za agresywne.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Napoleon I bał sie kotów. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
3 sny
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
25 użytkowników online