Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Czuwacz słowacki
Czuwacz słowacki (Slovenský Čuvač) – jedna z ras psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).

Rys historyczny
Jest blisko spokrewniony z owczarkiem podhalańskim do tego stopnia, że nawet wytrawni i doświadczeni sędziowie mają problemy z rozróżnieniem obu ras. W stosunku do owczarka podhalańskiego na ogół posiada nieco delikatniejszą, bardziej puszystą sierść, z mniejszą ilością beżowych lub kremowych przebarwień, nie jest to jednak ścisła reguła. Pierwotnie rasa ta w Słowacji nazywała się Czuwacz Tatrzański jednak, aby nie mylono jej z polskim owczarkiem podhalańskim, FCI przyjęła w 1965 r. nazwę Slovenský Čuvač pol. Czuwacz słowacki.

Użytkowość
Pies stróżujący i pasterski.

Zachowanie i charakter
Pies wymaga konsekwentnego i doświadczonego podejścia. Posiada silny instynkt przywódczy.

Wygląd
Szata i umaszczenie
Umaszczenie białe i biało kremowe, włos średnio długi, lekko falujący. Ulega bardzo łatwemu oczyszczeniu z zabrudzenia.

Zdrowie i pielęgnacja
Źle znosi upały, jest lepiej przystosowany do surowszych i zimniejszych warunków pogodowych. Trzymany na terenach nizinnych często choruje na zwyrodnienie stawów (zwłaszcza dysplazja stawu biodrowego)


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Gdy kot skacze, poduszeczki znajdujące się na jego łapach działają przy lądowaniu jak amortyzatory. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
jeszcze jedna kurtka)
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
13 użytkowników online