Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Czarny terier
Czarny terier rosyjski – jedna z ras psów, należąca do Grupy II psów w typie pinczera i sznaucera, molosów, szwajcarskich psów pasterskich oraz innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji psów w typie pinczera i sznaucera.

Rys historyczny
Początki rasy sięgają okresu powojennego z ubiegłego stulecia. Po Drugiej Wojnie Światowej okazało się, że w rodzimym kraju rasy (ówczesnym ZSRR) Związku Radzieckim poza kilkoma rasami wykorzystywanymi w różnych celach, nie ma jednej uniwersalnej, która mogłaby pełnić różnorodne funkcje w tak skraje odmiennych strefach klimatycznych występujących na obszarze ZSRR. Prace nad nową rasą ruszyły z wielkim rozmachem. Zaangażowano wielu ówczesnych kynologów, biologów, genetyków. "Hodowlaną kolebką" rasy została wojskowa hodowla "Krasnaja Zviezda". Trzy rasy wniosły znaczący wkład w powstanie nowej: Sznaucer olbrzym, Rottweiler oraz Airedale Terrier. Przy czym protoplastą rasy został Sznaucer olbrzym. Kolejno utrwalając określone cechy oraz dodając nowe włączano w program hodowlany jeszcze inne rasy min.: nowofunlandy,owczarki kaukaskie, Moskiewskie Wodołazy i inne. Łącznie źródła podają, że na ówczesny wizerunek rasy wpływ miało około 17 ras. Celem prac było otrzymanie psa powyżej średniego wzrostu, masywnego o mocnej konstrukcji, wytrzymałego, dobrze znoszącego różne warunki klimatyczne, łatwo uczącego się, odważnego i chętnie współpracującego z człowiekiem. W końcu w roku 1979 specjaliści z hodowli "Krasnaja Zwiezda" decydują , iż prace nad tworzeniem rasy zostają zakończone. do tej pory otrzymana bardzo zadowalające pogłowie. W roku 1981 hodowla "Krasnaja Zwiezda" publikuje wzorzec rasy zatwierdzając długowłosego czarnego teriera. Tym samym został on uznany za odrębną rasę. 13 maja 1981 roku Ministerstwo Rolnictwa ZSRR w Zarządzeniu nr 19 określa i zapisuje wzorzec rasy . W maju 1984 roku na międzynarodowym zgromadzeniu w Meksyku rasa została oficjalnie zatwierdzona przez FCI otrzymując 327 numer standardu oraz nazwę CZARNY TERIER ROSYJSKI. W kilka lat później nastąpiła jeszcze zmiana nazwy rasy na CZARNY TERIER oraz przeniesiono docelowo rasę z grupy III do II. Rasa wciąż podlega kształtowaniu i zmianom, co ma również wydźwięk w standardzie rasy. W 2008 roku Komisja Hodowlana Związku Kynologicznego w Rosji (RKF) zatwierdziła i ogłosiła nowy wariant proponowanego wzorca dla rasy. 10 stycznia 2011 roku FCI publikuje nowy zatwierdzony wzorzec dla rasy Rosyjski Czarny Terier, w którym oficjalna nazwa rasy brzmi ROSYJSKI CZARNY TERIER.

Wygląd
Czarne Teriery to psy duże, masywne, powyżej średniego wzrostu z bogato rozwiniętą okrywą włosową. Wzbudzające już samym wyglądem respekt."Siła spokoju kudłatego olbrzyma" - to określenie doskonale rasę charakteryzuje.

Szata i umaszczenie
Zgodnie ze standardem Czarne teriery są maści czarnej, lub czarnej z nieznacznym siwym przesianiem. Biorąc pod uwagę pochodzenie rasy zdarzają się również osobniki w kolorach niestandardowych: najczęściej - czarne podpalane lub czaprakowe. Bardzo rzadko rodzą się szczenięta błękitne, czarne z genem rozjaśnienia, biszkoptowe, czarno-srebrne, białe (nie-albinosy). Całe ciało czarnego teriera pokryte jest okrywą włosową - grubą i twardą z podszerstkiem, z lekkim załamaniem. Szczególnie ozdobny włos rozwinięty jest na brodzie, wąsach i grzywce oraz na kończynach przednich i tylnych i linii tzw. "spódnicy". Czarny Terier nie linieje w typowy sposób (min. jak Owczarek niemiecki), a wymienia włos systematycznie. Wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych (kąpiel, czesanie i strzyżenie). Obowiązuje przyjęty wzorzec strzyżenia.

Zachowanie i charakter
Psy tej rasy są odważne, pewne siebie, silne, nieufne wobec obcych z szybką reakcją obronną. Cechują się zrównoważonym charakterem. Podatne na szkolenia. Wymagają stałego kontaktu z człowiekiem. Doskonale odnajdują się w dużych domach z ogrodem, jak i małych blokowych mieszkaniach. Nie nadają się do budy i kojca. Ciche i mało ruchliwe w domu.

Zdrowie
Generalnie rasa uznawana jest za zdrową. Jednak zważywszy na młody staż rasy do tej pory nie prowadzono żadnych szeroko zakrojonych badań pod kątem chorób, które mogłyby zyskać status "chorób rasowych". Biorąc pod uwagę pochodzenie rasy i "spuściznę po przodkach" oraz jej wielkość, ciężar i tempo rozwoju oraz wzrostu, jak u wszystkich ras dużych uwagę należy zwrócić na choroby układu kostnego (w tym szczególnie: dysplazję stawów biodrowych HD i dysplazję stawów łokciowych ED). W ostatnich latach na Kalifornijskim Uniwersytecie przeprowadzono badania, z których wynika, że choroba o nazwie "Hyperuricosuria" również w rasie występuje. Za pomocą prostych testów wykonywanych również w Polsce można sprawdzić czy zwierzę jest chore, zdrowe lub posiada jeden wadliwy gen i nosi miano: nosiciela.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Gdy kot skacze, poduszeczki znajdujące się na jego łapach działają przy lądowaniu jak amortyzatory. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
Ale że co?
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
8 użytkowników online