Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Cirneco dell'Etna
Cirneco Dell'Etna - jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji pierwotnych ras myśliwskich.

Pochodzenie
Cirneco Dell'Etna to stara rasa. Większość badaczy zgodnych jest, że pochodzi od psów z Egiptu, których najstarsze szczątki pochodzą z V tysiąclecia p.n.e..

Najprawdopodobniej psy te były przywożone do Europy, do krajów śródziemnomorskich przez Fenicjan.

Cirneco jest obecny na Sycylii od co najmniej 2500 lat, o czym mogą świadczyć podobizny wybijane na monetach z piątego wieku przed naszą erą. Poza Sycylią Cirneco pojawił się dopiero w latach trzydziestych XX wieku.

Cirneco Dell'Etna pierwotnie używano do polowań na króliki. Jak nazwa sugeruje, psy te hodowano w okolicach Etny. Tereny te są trudne do poruszania się, obfitują w ostre skały, rozpadliny. Z tego względu psy tej rasy są wytrzymałe, zwinne i uważne.

Wygląd
Najbardziej widoczne cechy tej rasy to trójkątna głowa, spiczasty pysk i uszy. Na pierwszy rzut oka Cirneco są niezwykle podobne do psa faraona. Według standardów jest dokładnie 11 cech różniących te dwie rasy. Najbardziej oczywiste to: Cirneco jest mniejszy, niższy o około 10 cm, ma też bardziej kwadratową sylwetkę.

Charakter
Cirneco to przede wszystkim pies myśliwski, przyzwyczajony do ciężkiego terenu i warunków, do długiej pracy bez pożywienia i wody. Jest samodzielny, ma silny temperament, przywiązany do swojego właściciela. Jest odporny na choroby.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, koty to zwierzęta towarzyskie. Jeżeli przebywają wśród ludzi, reagują kiedy się do nich mówi i potrafią na swój sposób odpowiadać. Cieszy je towarzystwo człowieka. Kot nie widzi tego, co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem. Dlatego często nie może znaleźć małych kawałeczków (np. jedzenia) na podłodze. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
czerń i biel
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
8 użytkowników online