Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Welsh Corgi Cardigan
Welsh corgi cardigan - jedna z ras psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).

Rys historyczny
Pochodzenie Welsh Corgi Cardigana i Welsh Corgi Pembroke jest dla tych ras wspólne, najprawdopodobniej zostały sprowadzone przez Wikingów na wyspy brytyjskie (Walia). Welsh corgi wywodzi swą nazwę prawdopodobnie od walijskiego słowa corrci, co oznacza "karłowatego psa". Psy z tej rasy były faworytami angielskich monarchów, m.in. Ryszarda I. Jego popularność została przyćmiona przez Welsh Corgi Pembroke

Wygląd
Budowa
* Głowa: lisia w kształcie. Między uszami czaszka jest dosyć szeroka i płaska, stop średnio zaznaczony. Kufa zwęża się lekko ku końcowi, trufla jest czarna. Oczy średniej wielkości, ciemne, u psów marmurowych dopuszczalne niebieskie.
* Uszy: Cardigan ma uszy duże, stojące, na końcu zaokrąglone.
* Szyja: muskularna, dobrze rozwinięta.
* Tułów: długi i mocny, klatka piersiowa szeroka i głęboka, linia grzbietu prosta.
* Ogon: lisi osadzony na linii grzbietu, długi sięgający ziemi, nigdy nie kopiowany.

Szata i umaszczenie
Krótka sierść jest odporna na zmiany pogody. Dozwolone jest każde umaszczenie, jeśli powierzchnia biała nie przekracza 30%. Rodzaje występującego umaszczenia u cardiganów:

* trikolor pręgowane;
* pręgowane;
* trikolor;
* rude;
* śniade;
* blue merle;
* czarno-białe;
* marmurkowe.

Zachowanie i charakter
Spokojniejsze od Pembroke, ale równie towarzyskie, inteligentne i chętne do nauki. Odważne i śmiałe, przywiązują się do swojego przewodnika i rodziny, dość spokojne z natury. Cardigany bywają wobec innych psów dość zuchwałe. W celu uniknięcia późniejszych problemów należy je wcześnie socjalizować.

Wychowanie
W zasadzie jest to rasa nie sprawiająca problemów podczas wychowania. Są pojętne dzięki czemu odnoszą sukcesy w kilku dziedzinach psich sportów.

Użytkowość
Cardigany wykorzystywane są do pilnowania gospodarstw i dobytku, tępienia szkodników takich jak szczury, pełnią również funkcję psów zaganiających bydło. Są także psami do towarzystwa. Cardigany brały udział w akcjach odkopywania ludzi spod lawin.

Zdrowie i pielęgnacja
Jest to rasa lubiąca długie i urozmaicone spacery. Cardigany chętnie biorą udział w zajęciach sportowych angażujących zarówno psa jak i właściciela, takich jak aportowanie i próby na torze przeszkód. Psy tej rasy są łatwe w pielęgnowaniu sierści, obficie linieją.

Bibliografia
* David Taylor, Księga psów
* Mój Pies, 12/2007 artykuł "Welsh Corgi Cardigan"Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Kot potrafi skakać siedem razy wyżej, niż wynosi jego własna wysokość. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
jak leci? ech, szkoda gadać...
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
13 użytkowników online