Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Sarplaninac
Sarplaninac – jedna z ras psów, należąca do grupy psów molosowatych, zaklasyfikowana do sekcji psów górskich.

Rys historyczny
Owczarek z Szar Płaniny to starodawna rasa psów górskich, do których zalicza się także podobnego do szarplaninaca owczarka kraskiego. Wykorzystywane były do pilnowania stad przed drapieżnikami w południowo-wschodnim regionie byłej Jugosławii. Kiedyś psy te nazywano owczarkami iliryjskimi (w czasach rzymskich kraina ta nosiła nazwę Ilirii) i pod tą nazwą zarejestrowano sarplaninaca w 1939 roku, zmieniono ją w 1957 roku. Na obszarze Sarplaniny psy te występowały najliczniej. Uważa się, że pochodzą one od dawnych molosów z Grecji i tureckich psów pilnujących stad. W swej ojczyźnie psy z Sarplaniny często jeszcze wykorzystywane są w tradycyjnej roli.

Wygląd
Z powodu masywnego kośćca i obfitej sierści psy te sprawiają wrażenie większych niż rzeczywiście są. Głowa jest mocna, uszy załamane, długi ogon noszony w kształcie szabli.

Szata i umaszczenie
Maść jest jednolita, od białej po bardzo ciemną, stalowo szarą.

Zachowanie i charakter
Psy te są trudne do ułożenia i niezależne, przyzwyczajone do samodzielnej pracy. Odporne na trudne warunki pogodowo-terenowe.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Jeżeli kot bardzo się spieszy, może biec z prędkością około 50 km/h. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
co tu jest?
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
23 użytkowników online