Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Sarplaninac
Sarplaninac – jedna z ras psów, należąca do grupy psów molosowatych, zaklasyfikowana do sekcji psów górskich.

Rys historyczny
Owczarek z Szar Płaniny to starodawna rasa psów górskich, do których zalicza się także podobnego do szarplaninaca owczarka kraskiego. Wykorzystywane były do pilnowania stad przed drapieżnikami w południowo-wschodnim regionie byłej Jugosławii. Kiedyś psy te nazywano owczarkami iliryjskimi (w czasach rzymskich kraina ta nosiła nazwę Ilirii) i pod tą nazwą zarejestrowano sarplaninaca w 1939 roku, zmieniono ją w 1957 roku. Na obszarze Sarplaniny psy te występowały najliczniej. Uważa się, że pochodzą one od dawnych molosów z Grecji i tureckich psów pilnujących stad. W swej ojczyźnie psy z Sarplaniny często jeszcze wykorzystywane są w tradycyjnej roli.

Wygląd
Z powodu masywnego kośćca i obfitej sierści psy te sprawiają wrażenie większych niż rzeczywiście są. Głowa jest mocna, uszy załamane, długi ogon noszony w kształcie szabli.

Szata i umaszczenie
Maść jest jednolita, od białej po bardzo ciemną, stalowo szarą.

Zachowanie i charakter
Psy te są trudne do ułożenia i niezależne, przyzwyczajone do samodzielnej pracy. Odporne na trudne warunki pogodowo-terenowe.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Koty nie mają obojczyka. Ten "brak" sprawia, że mogą wciskać się we wszystkie szczeliny, przez które może przejść ich głowa. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
nie było spalonego!
Polecamy
sklep zoologiczny
Sadurski.com
54 użytkowników online