Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Płochacz niemiecki
Płochacz niemiecki - jedna z ras psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Zaklasyfikowana do sekcji płochaczy.

Rys historyczny
Psy tej rasy są nazywane protoplastami wyżłów, a same stanowią jedną z najstarszych niemieckich ras psów myśliwskich, których przodkami były psy gończe lub nierasowe psy odpowiednie dla danego typu użytkowania (potomkowie średniowiecznych psów na ptaki). Współczesny płochacz niemiecki jest potomkiem psów, które krzyżował pod koniec XIX wieku Friedrich Roberth z Weißwasser/Oberlausitz. Poszukiwał on w Niemczech i Austrii hodowców psów, które byłyby w typie dawnego płochacza niemieckiego wykorzystywanego w polowaniach na słonki, kuropatwy i kaczki, ale także na zwierzynę sierściową. W roku 1903 został założony Deutscher Wachtelhundklub, który przed pierwszą wojną światową zaczął podupadać z powodu braku m.in. dobrych hodowców. Płochacz zaczął być wypierany przez sprowadzane z Wysp Brytyjskich spaniele. Ponownemu ocaleniu rasy przysłużył się Friess, który zaangażował się w rozwój klubu oraz uznanie rasy. W odtwarzaniu rasy mogły mieć swój udział także spaniele oraz mniejsze wyżły długowłose.

Wygląd
Budowa
Wzorzec FCI opisuje płochacza niemieckiego jako psa średniej wielkości, o długim włosie, dobrze umięśnionego oraz posiadającego mocny kościec. Stosunek długości tułowia do wysokości w kłębie wynosi 1,2:1.

Szata i umaszczenie
Włos u płochacza jest gładki i przylegający, może być lekko falisty. Na tylnych kończynach oraz ogonie występuje obfita Chorągiew. Umaszczenie jest jednolicie brązowe i brązowo-dereszowate, także białobrązowe.

Użytkowość
Płochacz ten hodowany jest w celach myśliwskich do wyszukiwania tropu zwierzyny, głoszenia, aportowania i pracy w wodzie. Sprawdza się w leśnych terenach łowieckich.

Zachowanie i charakter
Płochacz niemiecki jest psem zaciętym i wytrwałym w pracy, bardzo aktywnym.

Ciekawostki
* Nazwa „Wachtelhund” oznacza psa na przepiórki.

Literatura
* Eva-Maria Krämer "Rasy psów", Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 2003
* Hans Räber "Encyklopedia psów rasowych" tom II, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 1999Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Ludzie, którzy są uczuleni na koty, w rzeczywistości są uczuleni na kocią ślinę lub drobinki naskórka osadzające się na sierści. Jeżeli kot jest często kąpany, alergicy znacznie lepiej znoszą jego obecność. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
Zadanie: policz głowy
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
35 użytkowników online