Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Podengo portugalski
Podengo portugalski — rasa psów zaliczana do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym, do sekcji pierwotnych psów myśliwskich.

Wygląd
Rasa ta występuje w trzech odmianach wielkościowych:

* miniaturowej, której wymiary wynoszą (pequeno) 20–30 cm, u której masa ciała waha się w granicach 4–5 kg,
* średniej (medio), o wysokości 40–55 cm i masie 16–20 kg,
* dużej (grande), osiągającej wysokość w kłębie 55–70 cm.

Ze względu na rodzaj włosa rozróżnia się odmianę szorstkowłosą (pelo cerdoso), oraz krótkowłosy (pelo liso).

Niezależnie od odmiany jest to pies o dobrych proporcjach. Głowa sucha zwężająca się ku końcowi. Stop jest słabo zaznaczony. Barwa trufli ciemniejsza od maści ale nie czarna. Fafle przylegające, cienkie i mocne. Zgryz normalny. Oczy niezbyt wydatne. Uszy duże, trójkątne, stojące. Ogon mocny, gruby, średniej długości. Ruch żwawy, zwinny. Skóra cienka, dobrze przylegająca, błony śluzowe ciemniejsze niż sierść, najlepiej czarne.

Zachowanie i charakter
Podengo portugalski jest żywym i wesołym psem, skorym do zabaw, o usposobieniu porównywalnym do teriera. Inteligentny i czujny, posiada silną pasję łowiecką.

Użytkowość
Podengo portugalski jest psem myśliwskim, wykorzystywanym jako pies tropiący lub jako norowiec. Używany do polowań na króliki, skąd wywodzi się jego druga nazwa ,,pies na króliki". Może polować zarówno pojedynczo, jak i w sforze. W swoim kraju wykorzystywany jako pies stróżujący oraz pies do towarzystwa.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Kot niekiedy okazuje uczucie przynosząc właścicielowi zabitą zdobycz. Jednak niektóre koty robią to, gdyż uważają swoich właścicieli za nieudolnych łowców (niczym kocięta), których należy karmić i nauczyć polować. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
prawie jak ying i yang
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
29 użytkowników online